See erityislapsi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "erityinen",
"3": "lapsi",
"alt1": "erityis-"
},
"expansion": "erityis- + lapsi",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "erityis- + lapsi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "29/lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "erityislapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "29/lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "erityislapsi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "erityislapsi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "erityislap",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-lapsi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish lapsi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"child in special education"
],
"id": "en-erityislapsi-fi-noun-8PyjHkb8",
"links": [
[
"child",
"child"
],
[
"special education",
"special education"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈerityi̯sˌlɑpsi/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞rit̪yi̯s̠ˌlɑ̝ps̠i]"
},
{
"rhymes": "-ɑpsi"
}
],
"word": "erityislapsi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "erityinen",
"3": "lapsi",
"alt1": "erityis-"
},
"expansion": "erityis- + lapsi",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "erityis- + lapsi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "29/lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "erityislapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "29/lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-lapsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erityislapsettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "erityislapsineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "erityislapsinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "erityislapsi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "erityislapsi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "erityislap",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-lapsi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lapsi-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑpsi",
"Rhymes:Finnish/ɑpsi/5 syllables"
],
"glosses": [
"child in special education"
],
"links": [
[
"child",
"child"
],
[
"special education",
"special education"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈerityi̯sˌlɑpsi/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞rit̪yi̯s̠ˌlɑ̝ps̠i]"
},
{
"rhymes": "-ɑpsi"
}
],
"word": "erityislapsi"
}
Download raw JSONL data for erityislapsi meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.